a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

r

s

t

u

v

w

z

Přenosilová Yvonne

Jméno: Přenosilová Yvonne
Datum narození: 2.7.1947
Místo narození: Praha, ČR


Životopis

Yvonne Přenosilová je česká zpěvačka, bývalá moderátorka a emigrantka. Je považovaná za průkopnici českého rhythm and blues a rock and rollu.

Absolvovala dvanáctiletku v Libni v Praze. Její otec byl generálem a rád zpíval černošské spirituály.

Kariéru začala konkurzem v Semaforu, ze kterého Miloš Forman natočil svou režisérskou prvotinu Konkurs. S písničkou Malageňa ji do divadla nepřijali, ale všiml si jí skladatel Karel Mareš (tehdy korepetitor).

Zpívala s Olympikem, pak byla členkou nově vzniklé skupiny Apollo (spolu s Karlem Gottem, Karlem Hálou, Pavlínou Filipovskou) – dnešní Studio Ypsilon. Hrála i v Semaforu (1963–1964).

V roce 1965,kdy si hosté z anglických klubů poslechli při návštěvě gymnazia Yvonnu naživo, pozvali ji na třítýdenní pobyt do Londýna. Manažera ji dělal pan Alcock. Yvonne zpívala v londýnském rozhlase, nazpívala gramodesku When My Baby Cries/Come On Home pro anlickou společnost PYE, aranžoval ji nejslavější anglický odborník T.Hatch (autor písně Downtown). Rovněž uspořádala dva úspěšné koncerty v klubech,vystupovala v televizi, psali o ní v tisku.Nejcennější vystoupení bylo v nejpopulárnějším pořadu britské televize Ready,Steady, Go! společně se skupinou Rolling Stones.

V zahraničí vystupovala:Anglie, Belgie, Francie, Itálie, NDR, NSR a Rakousko.

V roce 1968 podepsala petici Dva tisíce slov a poté emigrovala přes Rakousko a Velkou Británii do SRN za svými rodiči.

V Mnichově, kde žila 26 let, se neúspěšně pokusila o kariéru pod jménem Silová. Nejdříve pracovala u společnosti British Airways. Zde se seznámila se svým manželem advokátem von Schuckmannem. V Německu se stala redaktorkou Rádia Svobodná Evropa a spolupracovala s Karlem Krylem.

V roce 1994 se natrvalo vrátila do Prahy. Má syna Maxmiliána Philipa (*1979), který žije se svým otcem v Německu.

Filmografie

  • 2003 Pocta Karlu Hálovi (koncert)
  • 1968 Kulhavý ďábel
  • 1967 Dita Saxová
  • 1967 Píseň pro Rudolfa III.
  • 1963 Konkurs