a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

r

s

t

u

v

w

z

Plánková Markéta

Jméno: Plánková Markéta
Datum narození: 15.4.1978
Místo narození: Nové Město na Moravě, ČR


Životopis

Markéta Plánková je česká herečka, muzikantka, zpěvačka a moderátorka. Známou se stala především díky seriálovým rolím.

Je absolventkou kroměřížské hudební konzervatoře, poté se hlásila na JAMU. Tam to nevyšlo a až o něco později bala přijata na pražské DAMU - vystudovala Katedru alternativního a loutkového divadla. Během studií učila na konzervatoři a také začala hrát v ateliéru Jana Schmida. Velmi brzy pak byla obsazována do nejrůznějších rolí v inscenacích divadelního souboru Studia Ypsilon, kde účinkuje dodnes. Hrála v seriálu Zdivočelá země (2001). V roce 2005 jí do hlavní role svého televizního filmu Slečna Julie obsadil legendární režisér Jiří Krejčík. Dva roky byla moderátorkou nedělního pohádkového pásma ČT pro děti Edův pohádkový balík. V seriálu Rodinná pouta hrála Hedviku Liškovou-Valentovou (vybral si ji někdejší režisér seriálu Jan Sládek). Hrála v seriálu Světla pasáže, který od února 2007 vysílala televize Nova. Od března 2008 hraje v seriálu Ordinace v růžové zahradě.

Z divadelních rolí ve Studiu Ypsilon účinkovala v Orfeovi v podsvětí (režie Jan Schmid), rovněž ve Schmidově česko – kanadském projektu Já a ostatní. Dále hrála v Oprátce (Dvorní dáma a jiné), nyní účinkuje v Praze stověžaté (Drahomíra, Anča Vzaduhladká), ve Třech mušketýrech (Ketty), v Kometě Hanzelínově (Zpěvačka Věra), v Rusalce (Lesní žínka). S herci z Rodinných pout také objížděla Česko s putovním představením divadelní komedie Postel plná cizinců (Helga, Simone).

Je výborná zpěvačka, všestranně hudebně nadaná - hraje na akordeon, zobcovou flétnu a klavír. Je členkou hudební skupiny Botafogo (spolu s kolegy s Ypsilonky Janem Jiráněm a Danielem Švábem).

Při natáčení Rodinných pout se sblížila s ženatým hereckým kolegou Romanem Štolpou, se kterým má nemanželskou dceru. Otěhotněla ve stejné době, kdy natáčela seriál Světla pasáže, takže scénáristka Eva Papoušková musela dokonce přepsat scénář. Dcera Agáta, se kterou žije v pražském Karlíně, se jí narodila v roce 2007.

Markétu přitahují éterické jevy a mystika.

Filmografie

  • 2008 Ordinace v růžové zahradě (MUDr. Magda Tárová)
  • 2007 Světla pasáže (Julie Lamplová)
  • 2005 - 2006 Rodinná pouta (Hedvika Lišková-Valentová)
  • 2005 Slečna Julie (Julie)
  • 2001 Zdivočelá země