a

b

c

d

e

f

g

h

i

j

k

l

m

n

o

p

r

s

t

u

v

w

z

Alba Jessica

Jméno: Alba Jessica
Datum narození: 28.4.1981
Místo narození: Pomona, USA


Životopis

Jessica Marie Alba je americká herečka, českému publiku známá především rolí Mayi v seriálu Delfín Flip (Flipper), hlavní rolí v cyberpunkovém sci-fi seriálu Jamese Camerona a Charlese H. Egleea Temný Anděl (Dark Angel), z posledních jako představitelka Nancy Callahan ve filmu Město hříchu (Sin City) nebo ve filmové adaptaci komixu Fantastická čtyřka (Fantastic Four), kde si zahrála Neviditelnou ženu (Invisible Woman).

Jessica Marie Alba se narodila 28. dubna 1981 v USA v Kalifornii ve městě Pomona, Markovi Alba, který je mexického a španělského původu a Cathy Jensen, která má dánské a francozsko - kanadské předky. Alba vyrůstala spolu se svým asi o rok mladším bratrem Joshuou Alba. Kariéra jejího otce v US Air Force si však vyžádala své a rodina se často stěhovala. Nejprve do Biloxi ve státě Mississippi a později do Del Rio v Texasu. Alba měla v mládí poměrně časté zdravotní obtíže. Dvakrát jí selhaly plíce, trpěla záněty plic 4-5 krát ročně, trpěla na astma, měla zánět slepého střeva a cystu na mandlích. Poté co rodina přestala cestovat a v jejích devíti letech se znovu usadili v Kalifornii, problémy ustaly.

Zájem o herectví Jessica Alba projevila už v pěti letech, od dvanácti pak začala chodit na své první lekce herectví. O devět měsíců později již měla podepsánu smlouvu s agentem. Vystudovala střední školu ukončenou v 16 letech maturitou.

Na filmové scéně se měla Jessica Alba poprvé objevit v původně malé roli v komedii Všechno je dovoleno (Camp Nowhere) roku 1994. Zamýšlená dvoutýdenní účast na natáčení se však nakonec protáhla na dva měsíce, když jedna z hlavních představitelek filmu od smlouvy odstoupila a Alba dostala její roli. Jessica s úsměvem připouští, že to nebyl nějaký její fenomenální talent nebo kouzlo, které přiměly režiséra obsadit ji do této role. Byly to její vlasy, které jí dávaly originalitu.

Mladá Alba natočila také televizní reklamy pro Nintendo a J.C. Penney a účinkovala v několika nezávislých filmech. Objevila se v malé roli mladého snoba ve třech epizodách komediálního seriálu Tajuplný svět Alex Mackové (The Secret World of Alex Mack). V letech 1995 - 1996 si zahrála Mayu v prvních dvou sériích u nás – zejména mladšími diváky – známého Delfína Flipa (Flipper). Pod dohledem své matky se Alba učila plavat dříve, než vůbec uměla chodit. Má také potápěčskou licenci (PADI) což jí umožnilo užívat si s delfíny, když v Austrálii natáčela první sérii.

V roce 1996 se objevila ve filmu Venus Rising jako mladá Eva. Téhož roku měla malou roli Marii v jedné epizodě známého seriálu Nemocnice Chicago Hope. Hostovala také v epizodě Too Soon for Jeff v rámci projektu The ABC Afterschool Specials. O rok později je hostem v Kanadské talk show ‚Dini Petty Show‘, kde hovoří o své dosavadní herecké kariéře a roli v seriálu Delfín Flip. Roku 1998 Alba pokračuje v seriálových rolích hostováním v epizodě The Next Wave v seriálu Loď lásky (Love Boat), kde si zahrála dívku zamilovanou do kapitánova mladého syna, hrála ve dvou epizodách Beverly Hills 90210 (Fox) jako Leanne nebo v seriálu Brooklyn South (CBS) jako Melissa. Kromě hostování v seriálech také tehdy účinkovala ve filmu P.U.N.K.S., který byl uveden začátkem roku 1999.

Roku 1999 se také již objevila v mnoha časopisech a začala získávat lepší obsazení ve filmech. V romantické komedii Nepolíbená (Never Been Kissed), si zahrála menší roli Kirsten Liosis po boku Drew Barrymore. Film byl uveden na jaře. Větší role pak přišla v podobě Molly v hororu Ruka zabiják (Idle Hands). Její herecké výkony v těchto dvou filmech způsobily rozrušení v zábavním průmyslu a Alba vzbudila větší pozornost médií než dříve. Téhož roku dostala také hlavní roli Chloe v thrilleru Paranoia (Paranoid), který byl uveden o rok pozděj.

Zásadní zlom v herecké kariéře Jessicy Alby přišel nepochybně roku 2000 s hlavní rolí v úspěšném sci-fi seriálu Temný Anděl (Dark Angel). Alba vyhrála konkurz, byla vybrána z asi 1200 kandidátů na hlavní postavu seriálu, geneticky upraveného super-vojáka Max Guevara, která prchá před vlastním osudem. Seriál TV stanice Fox z post-katastrofického cyberpunkového prostředí, v režii známého Jamese Camerona, trhal divácké rekordy – v průměru 10,4 milionů diváků na epizodu. Po pouhých dvou sériích však byl ukončen a příběh zůstal otevřen.

Po úspěchu Temného Anděla se již Alba objevuje převážně v hlavních rolích. V roce 2002 natáčela romantický film Se slovníkem v posteli (The Sleeping Dictionary) (uveden následující rok), kde si zahrála půvabnou Selimu. Děj je zasazen do roku 1930 do tropického prostředí deštného pralesa v Malajsii, v britské kolonii Sarawak a pojednává o zakázané lásce Selimy a britského vojáka Johna Truscotta. O rok později (2003) hraje v tanečním filmu Honey barmanku Honey Daniels, která žije hip-hopem, díky němuž záhy pocítí slávu následovanou střetnutím s realitou. V roce 2004 se podílela malou rolí na hororu A Dream of Color in Black and White a téhož roku začala na Bahamách natáčet film Do hlubiny (Into the Blue), kde hraje jednu z hlavních postav – Sam. Skupinka přátel se zde při honbě za zapomenutými poklady oceánu dostane do konfliktu s drogovými dealery. Film byl uveden v roce 2005.

Rok 2005 v kariéře Jessicy Alby byl ve znamení filmových adaptací komixových předloh. Nejdříve to byl do té doby nevídaný počin, známé Město hříchu (Sin City) se zajímavým hereckým obsazením, podle předlohy původního komixu, kde Alba hrála jedinou světlejší roli v celém filmu, barovou tanečnici Nancy Callahan. Film byl režírován hvězdnou trojicí: Robert Rodriguez, Frank Miller a Quentin Tarantino. Dalším filmovým ztvárněním komixu byla taktéž známá Fantastická čtyřka (Fantastic Four), kde si Alba zahrála jednu z postav klíčové čtveřice, vědkyni Susan Storm, po získání zvláštních schopností pak takzvanou Neviditelnou ženu (Invisible Woman).

V roce 2006 Jessica Alba dokončila práci na filmech Awake (jako Sam) a Good Luck Chuck (jako Cam Wexler). Natáčela také pokračování filmové adaptace komixu Fantastická čtyřka s názvem Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer, kde pokračuje ve své roli Susan Storm (Neviditelné ženy). Komedie Bill, (kde hraje Lucy) je v postprodukci, stejně tak The Ten (kde se ukáže jako Liz). V průběhu roku 2007 natáčela remake původního hongkongského snímku, thriller Oko (The Eye), kde hraje slepou dívku Allison, která podstoupí operaci rohovky s následky, které ji umožní vidět nepředstavitelné jevy. Jessica Alba tady pracovala po boku Toma Cruise, který je také producentem filmu. V přípravě je pokračování filmového zpracování komixu Město hříchu, Sin City 2, kde se Alba opět představí jako Nancy Callahan, jeho uvedení je nyní plánováno až na rok 2011.

V květnu 2008 se Jessica tajně provdala za producenta Cashe Warrena. Manželé již mají dceru Honor, která se narodila krátce po svatbě v Los Angeles.

Filmografie

 • 2011 Sin City 2
 • 2010 Killer Inside Me, The
 • 2010 Little Fockers
 • 2010 Machete
 • 2010 Na sv. Valentýna
 • 2008 Guru lásky
 • 2008 Oko
 • 2007 Bill
 • 2007 Desatero
 • 2007 Fantastická čtyřka: Silver Surfer
 • 2007 Klikař Charlie
 • 2007 Probuzení
 • 2007 Zbouchnutá
 • 2005 Do hlubiny
 • 2005 Fantastická čtyřka
 • 2005 Sin City - město hříchu
 • 2003 Honey
 • 2003 Se slovníkem v posteli
 • 2000 Černý anděl
 • 2000 Dark Angel
 • 2000 Paranoia
 • 1999 Nepolíbená
 • 1999 P.U.N.K.S.
 • 1999 Ruka zabiják
 • 1996 Too Soon for Jeff
 • 1995 Delfín Flip
 • 1995 Venus Rising
 • 1994 Pohotovost
 • 1994 Tajuplný svět Alex Mackové
 • 1994 Všechno je dovoleno!